Uwaga na grzybobraniu ! - Aktualności - KPP Skarżysko-Kamienna

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na grzybobraniu !

W najbliższym czasie prognozowana jest poprawa pogody. Wyższe temperatury powietrza zapewne wpłyną na częstsze wyprawy do lasu. Z uwagi na odnotowywane przypadki zaginięć osób podczas grzybobrań, apelujemy do osób o przestrzeganie poniższych zasad.

  • Wybierajmy się do lasu najlepiej z drugą osobą, gdyż w razie jakiegokolwiek wypadku możemy liczyć na pomoc.
  • Zabierajmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby móc wezwać pomoc.
  • Zadbajmy o odpowiedni ekwipunek w postaci wody, jedzenia, materiałów opatrunkowych czy kurtki przeciwdeszczowej.
  • Gdy już stracimy orientację w terenie obserwujmy przyrodę wokół nas, co pomoże w określeniu kierunków. Mech porasta północne strony pni drzew, mrowiska są bardziej łagodne od strony południowej, a najlepszym drogowskazem jest słońce.
  • Nie pozwalajmy osobom starszym z zanikami pamięci, schorowanym na samotne wycieczki do lasu. Taka wyprawa może zakończyć się dla nich tragicznie.

Pamiętajmy, że przestrzeganie powyższych zasad może zapobiec zagubieniu się w lesie lub pomóc w odnalezieniu drogi powrotnej do domu czy pozostawionego w obrębie lasu samochodu. Jednocześnie przypominamy o możliwości zainstalowania w swoim telefonie specjalnych aplikacji, które mogą okazać się bardzo pomocne w chwili zaginięcia. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele oprogramowań pokazujących chociażby przebytą w lesie drogę lub wskazujących drogę powrotną do domu.

Opr. DSz

Źródło: KPP Skarżysko- Kamienna